HP15M30R-B
Photovoltaik-Sicherung gPV 1500VDC IEC 1500VDC UL Größe 10x85 30A mit Kapselsicherung Für Klemmee 88 Pack
Mersen’s GEN2 of the HP15M photovoltaic (PV) fuse series is designed specifically to meet the severe temperature and current cycling of a PV system. Subjected to stringent cycle testing, the GEN2 provides enhanced reliability. These 1500VDC rated fuses are designed for low minimum breaking capacity capabilities of 1.35 times the fuse rated current value, which allows for safe circuit interruption under typical low fault current conditions. In addition to the standard ferrule terminal, parts are also available with Crimp Cap terminals for in-line fuse applications. The unique wire crimp terminal (CC option) permits solderless wire-to-fuse connection for overmold encapsulation of fuse and wiring. Protect your off-grid or grid tied PV system from unexpected line faults using Mersen’s HelioProtection® fuse line.
Datasheets
pdf - 298.66 KB
Curves
pdf - 58.83 KB
Drawings
STEP - 145.88 KB
Compliances
| Teilenummer | HP15M30R-B |
| Beschreibung | Photovoltaik-Sicherung gPV 1500VDC IEC 1500VDC UL Größe 10x85 30A mit Kapselsicherung Für Klemmee 88 Pack |
| EAN / UPC-Code | 0782001505905 |
| Bemessungsbetriebsspannung DC UL | 1500 V |
| Bemessungsbetriebsspannung DC IEC | 1500 V |
| Bemessungsstrom | 30 A |
| RoHS-konform | Ja |
| Sicherungs Betriebsklasse | PV |
| Betriebsklasse / Charakteristik | gPV |
| Baugröße | 10x85 |
| Montageart | Klemme |
| AC max. Strombelastbarkeit/Ausschaltvermögen: I1 | 50 kA |
| Material der Kontakte | Kupfer mit Zinnbeschichtung |
| Verbindung / Anschluss Typ | Keramiksicherung |
| Produktdurchmesser | 10.4 mm |
| Produktlänge | 84.8 mm |
| Verpackungsmenge | 88 EA |
| Verpackungsgewicht | 1.1975 kg |
| Verpackungsbreite | 85.9 mm |
| Verpackungslänge | 124 mm |
| Verpackungshöhe | 88.9 mm |