MEV100A300-4
EVpack-Sicherung 1000VDC UL 300A Max. Ausschaltvermögen DC: 20 kA @ 1000 V L/R ≤ 1 ms geschraubt
EVpack-fuse line-up belongs to Mersen’s DC Over-Current protection (O.C.P.) portfolio specifically developed to address on-board electric and hybrid vehicles applications. EVpack-fuse provides the ultimate protection by offering reliable clearing of DC fault currents in challenging environments and complies with the high-quality requirements of the automotive industry. The MEV100C has specifically engineered and tested to provide best-in-class protection performance for auxiliary circuits: Up to 1000VDC, Current rating (In)= 5 to 30A, Interrupting Rating (IR) = 50kA,L/R ≤1ms, Minimum Breaking Capacity (MBC) = 2xIn for a perfect matching with cable protection.
| Teilenummer | MEV100A300-4 |
| Beschreibung | EVpack-Sicherung 1000VDC UL 300A Max. Ausschaltvermögen DC: 20 kA @ 1000 V L/R ≤ 1 ms geschraubt |
| EAN / UPC-Code | 0782001481506 |
| Bemessungsbetriebsspannung DC UL | 1000 V |
| Bemessungsstrom | 300 A |
| Wechselstrom oder Gleichstrom | DC |
| Montageart | Geschraubt |
| Mindestunterbrechungsrate (MBC) | 2920 A |
| Max. Nenn-Schaltvermögen DC | 20 kA @ 1000 V, L/R ≤ 1 ms |
| Material der Kontakte | Messing mit Zinnbeschichtung |
| Verbindung / Anschluss Typ | Geschraubt |
| Produktdurchmesser | 38.1 mm |
| Produktlänge | 129 mm |
| Verpackungsmenge | 5 EA |
| Verpackungsgewicht | 1.5785 kg |
| Verpackungsbreite | 131.8 mm |
| Verpackungslänge | 195.3 mm |
| Verpackungshöhe | 38.1 mm |
| Produktgruppe | Sicherungen für Elektrofahrzeuge und Batterie-Energiespeichersysteme |
| Produktgewicht | 0.301 kg |
| Leistungsdissipation bei Zwischenstromwert | 9.5 W @ 0.5 In |