MEV100C12-S
Serie: EVpack-fuse MEV100-S, Sicherung für Elektrofahrzeuge, max. 1000 VDC, L/R maximal 1 ms, 8 - 600 A
EVpack-Sicherung 1000VDC UL 12A Max. Ausschaltvermögen DC: 20 kA @ 1000 V L/R ≤ 1 ms Anschraubmontage
EVpack-fuse line-up belongs to Mersen’s DC Over-Current protection (O.C.P.) portfolio specifically developed to address on-board electric and hybrid vehicles applications. EVpack-fuse provides the ultimate protection by offering reliable clearing of DC fault currents in challenging environments and complies with the high-quality requirements of the automotive industry. The MEV100C has specifically engineered and tested to provide best-in-class protection performance for auxiliary circuits: Up to 1000VDC, Current rating (In)= 5 to 30A, Interrupting Rating (IR) = 50kA,L/R ≤1ms, Minimum Breaking Capacity (MBC) = 2xIn for a perfect matching with cable protection.
| Teilenummer | MEV100C12-S |
| Beschreibung | EVpack-Sicherung 1000VDC UL 12A Max. Ausschaltvermögen DC: 20 kA @ 1000 V L/R ≤ 1 ms Anschraubmontage |
| EAN / UPC-Code | 782001482435 |
| Bemessungsbetriebsspannung DC UL | 1000 V |
| Bemessungsstrom | 12 A |
| RoHS-konform | Ja |
| Wechselstrom oder Gleichstrom | DC |
| Montageart | Leiterplattenmontage |
| Mindestunterbrechungsrate (MBC) | 24 A |
| Max. Nenn-Schaltvermögen DC | 20 kA @ 1000 V, L/R ≤ 1 ms |
| Material der Kontakte | Kupfer mit Zinnbeschichtung |
| Verbindung / Anschluss Typ | Anschraubmontage |
| Produktdurchmesser | 10.3 mm |
| Produktlänge | 64 mm |
| Produkthöhe | 14.1 mm |
| Verpackungsmenge | 80 EA |
| Verpackungsgewicht | 0.099 kg |
| Verpackungsbreite | 0 mm |
| Verpackungslänge | 0 mm |
| Verpackungshöhe | 0 mm |
| Produktgruppe | Sicherungen für Elektrofahrzeuge und Batterie-Energiespeichersysteme |
| Produktgewicht | 0.0099 kg |
| Leistungsdissipation bei Zwischenstromwert | 0.42 W @ 0.5 In |